Vastaava lasten alkeiskurssi järjestetään myös 2023, seuraa koodia.

Lasten alkeispurjehduskurssilla tutustutaan optimistijollaan, harjoitellaan purjehduksen alkeita, tutustutaan purjehdusharrastukseen sekä tietysti luodaan uusia ystävyyssuhteita purjehduksen lomassa.

Kurssi alkaa su 8.5.2022 jollan kaatoharjoituksella Flamingo Spa:ssa klo 8.00. Varsinainen purjehdusopetus järjestetään Vanhankylänniemen Purjerannassa intensiivikurssina kesäkuun ensimmäisellä viikolla su 5. - to 9.6.2022 välisenä aikana, sunnuntaina klo 10.00 – 16.00 ja arkisin klo 17.30 – 20.00. Intensiivivaiheen jälkeen kesäkuun loppuun asti kurssi jatkuu torstaisin ohjattuina harjoituksina samana kellonaikana 17.30-20.00.

Kurssia varten et tarvitse omaa venettä tai muuta purjehduksen erikoisvälineistöä, sillä seuralta löytyy kaikki tarvittava. Tarkempi varustelista toimitetaan ilmoittautuneille lähempänä kurssia. Kurssin hinta sisältää sunnuntaina lounaan ja arki-iltoina pienen välipalan.

Kurssin jälkeen harjoittelu jatkuu torstaisin seuran viikkoharjoitusten yhteydessä, joissa tarkoituksena on kehittää valmiuksia osallistua seuran tiistaikisoihin. Vanhemmat ovat tervetulleita seuraamaan kurssia, ja innostuksen löytyessä kokeilemaan lajia itse torstaitreenien yhteydessä.

Kurssihinta sisältää tarvittavat edellä mainitut ruokailut, purjehdusvalmennuksen, opetusmateriaalit, vakuutuksen, seuran jäsenmaksun vuodelle 2022 sekä liittymismaksun seuraan.

Lasten purjehduskurssille osallistuvilta edellytetään:

  • kiinnostusta purjehdusharrastukseen
  • 7-12 vuoden ikää
  • uimataitoa

Kurssin hinta on 280 € kokonaisuudessaan. Sitovat ilmoittautumiset 30.4.2022 mennessä. Paikkoja on rajoitettu määrä, ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Ilmoittautumiset ja tiedustelut:

Linkki sähköisen ilmoittautumisen lomakkeeseen

info(at)tpsail.net

nico.soukka(at)gmail.com