Syystalkoot su 30.10. klo 10.00 - 15.00 Purjerannassa

 

Työtehtäviä mm:

  • Siirretään ulkona olevat veneet vajaan
  • karimerkkien hakeminen pois järveltä
  • Vedetään lähtöalus Sulotar maalle
  • Seuran omien perämoottoreiden tarkistus/huolto
  • Siistitään aluetta: lehtijäte litikentään taakse, tarpeeton puutavara viedään pois
  • Optilaituri vedestä maalle
  • Talvisäilytysten järjestelyt päälaiturissa


Syyskokous la 26.11.2022 klo 16.00 seuran Paviljongissa, Niemennokantie 12.

Katso lisää: https://www.tpsail.net/tp/index.php/uutisarkisto/332-tp-n-syyskokous-la-26-11-2022

Tuusulanjärven Purjehtijat mukana energiatalkoissa

Sähkön äkillinen hinnan nousu nostaa myös seuran toimintakuluja.  Tämän vuoksi Paviljongin ja Poijun lämmitys on lokakuun alussa säädetty talviasentoon ja muutakin talviaikana tarpeetonta sähkön kulutusta on vähennetty.

Talvitelakointia seuran laiturin kupeessa

Seuran hallitus on hyväksynyt, että Tuusulanjärvellä olevat lautat voivat seuran kanssa erikseen tehtävällä sopimuksella olla marras-huhtikuussa talvisäilytyksessä seuran päälaiturin kupeessa.  Laituri vapautuu purjehtijoiden käyttöön, kun purjehduskausi vuonna 2023 alkaa. Talvitelakointia järjestellään syystalkoiden 30.10. yhteydessä.