Tuusulanjärven Purjehtijat jäsenkirje 1/2021

Uutiskirjeen sisältö:
Tänä vuonna juhlitaan TP:n 50-vuotisjuhlavuotta
Koulutustoiminta
Kilpailutoimintaa Tuusulanjärvellä
TP:n tapahtumia vuosikymmenten varrelta
Muita asioita

Tänä vuonna juhlitaan TP:n 50-vuotisjuhlavuotta

Tuusulanjärven Purjehtijat ry:n 50. juhlavuosi on tänä vuonna. Seuran toimintaa ja sen historiaa muistellaan vuoden mittaan ja samalla suunnataan katsetta tulevaan. Tehdään yhdessä tästä meidän kaikkien juhlavuosi!

Seuran jäsenille toivotetaan vauhdikasta purjehdusvuotta juhlavuosilogon muodossa. Juhlavuoden logon löydät uutiskirjeen yläreunasta ja TP:n nettisivuilta – logoa käytetään vuoden ajan TP:n uutisoinnissa ja viestinnässä seuran yhteistyökumppaneille. Juhlalogossa siveltimen veto kuvastaa aaltoa, jossa TP purjehtii kulttuurimaisemissa hyvällä tuulella. TP:n logo kuvastaa seuran 50-vuotista taivalta ja on saanut täksi vuodeksi juhlan kunniaksi 50 leiman.

Koulutustoiminta

  • Purjehduksen ja seuratoiminnan esittelyä su 16.5.2021 (Vipinää Vanhankylänniemessä)
  • Nuorten ja aikuisten purjehduskurssi, toukokuussa 2021
  • Lasten purjehduskurssit optimistijollilla ja laser-veneillä, touko-kesäkuussa 2021

Kilpailutoimintaa Tuusulanjärvellä

  • 24.-25.4.2021     Pre-Rocks, Eurooppajollat ja Zoomit
  • 8.-9.5.2021     On the Rocks, kaikki kevytveneluokat
  • 20.-22.8.2021     Lightning SM, juhlavuoden päätapahtuma
  • 18.-19.9.2021     Tuusulanjärven Syyspurjehdus, lyhytratakisa Lightning, Vikla ja Vikla Maters
  • Optimistijollatapahtuma 2021, ajankohta tarkentuu myöhemmin
  • Seuran mestaruuskilpailut elokuussa
  • Tiistaikilpailut perinteiseen tapaan

TP:n tapahtumia vuosikymmenten varrelta

TP 50 -juhlavuoden kunniaksi pyydämme jäseniämme muistelemaan menneitä purjehduskausia Tuusulanjärvellä ja TP:n purjerannassa. Lähetä parhaat muistosi tekstin, valokuvan tai videon muodossa osoitteeseen: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Julkaisemme pitkin vuotta muistoja TP:n toiminnasta nettisivuilla ja TP:n Facebook-sivuilla jäsentemme iloksi. Toimi nopeasti ja lähetä muistosi helmikuun 2021 puoliväliin mennessä niin ne voivat päätyä myös vuosijulkaisuun!

Muita asioita

Hyvällä tuulella Tuusulanjärvellä!